چاپ        ارسال به دوست

كاهش مصرف سوخت در گروي افزايش كيفيت خودروها

با توجه به قیمت یک لیتر بنزین در خلیج فارس (50 سنت) در صورتی که مصرف بنزین ماشین های ایرانی استاندارد بود، سالانه بیش از 8 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی حاصل می شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به نقل از پايگاه خبري ميز نفت، درحال حاضر دركشور حدود 102 میلیون لیتر بنزین مصرف مي شود که بخش اعظمی از سوخت شدن آن به کیفیت پایین خودروها باز مي گردد.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، در ایران به ازای هر نفر روزانه حدود یک لیتر بنزین مصرف می‌شود. که دو برابر متوسط جهانی است. این روند محصول چند سال گذشته نیست بلکه طی 30 سال اخیر رقم زده شده است بطوری که مصرف بنزین ایرانی ها طی سه دهه اخیر 300 درصد رشد کرده است.

 خودروسازان جهانی برای کاهش مصرف سوخت اصولا از دو راهکار استفاده می کنند؛ یکی بهینه سازی موتورها و دیگری کاهش تلفات انتقال انرژی از موتور به چرخ ها؛ این کمپانی ها با کوچک کردن موتورهای خود و همچنین استفاده از فناوری هایی که اینرسی دورانی قطعات متحرک را کاهش می دهد، به سمت کاهش مصرف سوخت گام برداشته اند.

به عنوان نمونه آلمان ها یکی از بخش های مهم صنعت خودروسازی خود را را روی کاهش مصرف سوخت و انتشار آلاینده ها قرار داده اند بطوری که سالانه 50 میلیارد یورو برای این مهم هزینه می کنند؛ البته هیچ کشوری از این نظر به پای آلمان نمی رسد و بی دلیل نیست ژرمن ها با تولید بیش از 6 میلیون دستگاه خودرو در سال، 40 درصد بازار خودروی اروپا را در دست دارند و بیش از 250 میلیارد یورو از صادرات خودروها درآمد کسب می کنند.

در چین هم ماجرا همین است؛ سال 1950 وقتی اولین خط تولید خودرو در چین توسط شوروی راه اندازی شد، تا به امروز زمان زیادی می گذرد و حالا چینی ها با تولید یا مونتاژ 21 میلیون خودرو در سال جزو بزرگترین تولیدکنندگان خودروی جهان هستند. پکن هم روی کاهش مصرف سوخت سرمایه گذاری بزرگی کرده و بواسطه تولید مشترک با برندهایی مثل فولکس واگن، بیوک، تویوتا، هیوندای و ... خودروهای با کیفیتی تولید می کند.

 

مصرف بنزین در ایران بین دو تا سه برابر نرم جهانی است

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در جدیدترین گزارش خود به این مهم اشاره کرده است که مصرف بنزین در ایران بین دو تا سه برابر نرم جهانی است؛ فارغ از اینکه آمار تامین کننده بنزین کشور تا چه حد درست است باید گفت میانگین مصرف بنزین در خودروهای ایرانی بصورت واقعی حدود 9 لیتر در هر 100 کیلومتر است که این رقم در بیشتر خودروسازان جهانی، بین 4 تا 5 لیتر متغیر است.

اين درحالي است که خودروسازان ایرانی با تکذیب این رقم، اعداد متحیرانه 6 لیتر را عنوان می کنند اما باید این رقم را یک شوخی دانست؛ برای درک بهتر رقم مصرف خودروهای ایرانی شاید یک مثال ساده، بهتر بتواند اصل ماجرا رو روشن کند. پژو جی ال ایکس با حجم نموتور 1800 سی سی که یک خودروی پرتیراژ در ایران است، مصرفش در هر یکصد کیلومتر، معادل 9.6 لیتر است؛ این رقم در مقابل خودروی پورشه کایان با حجم موتور 3 هزار سی سی، کمتر از 4 لیتر است!

هم اکنون در ایران 102 میلیون لیتر بنزین مصرف می شود که سهم موتورسیکلت ها حدود 5 میلیون لیتر است و 97 میلیون لیتر توسط خودروها مصرف می شود. اگر به صورت پیش فرض، سهم مصرفی بنزین در خودروهای خارجی را هم 7 میلیون لیتر در نظر بگیریم، سهم مونتاژکاران ایرانی از مصرف بنزین 90 میلیون لیتر در روز برآورد می شود.

با توجه به قیمت یک لیتر بنزین در خلیج فارس (50 سنت)، در صورتی که مصرف بنزین ماشین های ایرانی استاندارد بود، سالانه بیش از 8 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی حاصل می شد. با قیمت دلار امروزی بیش از 270 هزار میلیارد تومان در روز. برای درک بهتر این عدد بهتر است بدانیم با 5 هزار میلیارد تومانش می شد تمامی نقاط حادثه خیز در تصادفات جاده ای را اصلاح کرد تا حداقل هزار نفر در تصادفات کشته نشوند، یا با همان پول می توان بیش از 40 ایرباس جدید به ناوگان جدید حمل و نقل هوایی اضافه کرد و یا 245 کیلومتر خط مترو ساخت.

 

 


١٠:٤٤ - چهارشنبه ٢٥ خرداد ١٤٠١    /    شماره : ١٣٨٥٤    /    تعداد نمایش : ٢٠٩