چاپ        ارسال به دوست

راه اندازی مشعل شماره یک پروژه تصفیه گازوئیل در پالایشگاه اصفهان

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان از راه اندازی مشعل شماره یک طرح تصفیه گازوئیل با ظرفیت یک هزار تن در شرکت پالایش نفت  اصفهان با هدف تولید گازوئیل یورو ۵، خبر داد.

به گزارش پایگاه  اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نقل از روابط عمومی پالایشگاه اصفهان، محسن قدیری در مراسم راه اندازی مشعل شماره یک این مجموعه اظهار کرد: با تلاش شبانه روزی كاركنان اين شركت و پيمانكاران حاضر در پروژه، مقدمات ورود گاز طبیعی شبکه سراسری به پالایشگاه جنوبی انجام  شد و مشعل شماره يك این مجموعه با ظرفیت ۱۰۰۰ تن در روز، به عنوان پيش نياز راه اندازی واحد در سرویس قرار گرفت.

قدیری افزود: ان شاالله با توجه به پایان یافتن فعالیت های پیش راه اندازی و متعاقب آن تکمیل فرآیندهای راه‌اندازی، سایر واحدهای یوتیلیتی مورد نیاز نیز تا اواسط مرداد ماه سال جاری در سرویس قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی جدید صورت گرفته ، نخستین محموله گازوئیل تصفیه شده طبق استاندارد یورو۵ در آینده نزدیک در واحد های تصفیه گازوئیل تولید خواهد شد.

براساس این گزارش، با راه اندازی واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان روزانه ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل یورو۵ تولید خواهد شد و ۳۰۰ تُن گوگرد از گازوئیل تولیدی پالایشگاه اصفهان حذف خواهد شد و غلظت گوگرد در گازوئیل تولیدی این شرکت از ۶۰۰۰ PPM به کمتر از 10 PPM می‌رسد. سودآوری این طرح برای شرکت حدود ۵٫۹ هزار میلیارد تومان (در صورت تداوم نرخ‌های فعلی) در سال است.

با بهره برداری از این طرح به ازای تصفیه هر بشکه گازوئیل تولیدی ۷ دلار ارزش افزوده عاید شرکت خواهد شد. سود خالص پالایشگاه اصفهان با راه اندازی واحد تصفیه گازوئیل در مجموع ۲۶۳ میلیون دلار خواهد بود و هزینه‌های انجام شده برای اجرای این طرح ملی پس از ۴ سال برمی گردد.

طرح بزرگ تصفیه گازوئیل (سوخت دیزل) با سرمایه گذاری ۵۴۵ میلیون یورو و ۶۹ هزار و ۱۳۴ میلیارد ریالی در حال راه اندازی مقدماتی در پالایشگاه اصفهان است.

لازم به ذکر است، با اجرای این ۲ طرح و فراهم شدن مقدمات ورود گاز طبیعی شبکه سراسری به پالایشگاه جنوبی تا ۲ ماه آینده طرح تصفیه گازوئیل شرکت پالایش نفت اصفهان به صورت کامل اجرایی می‌شود.

گفتنی است، پالایشگاه اصفهان در زمان حاضر وظیفه تامین حدود ۲۵ درصد از سوخت کشور را به عهده دارد و بنزین و گازوئیل از محصولات اصلی این شرکت بشمار می‌آید بطوری‌که سوخت ۱۶ استان از جمله اصفهان را تامین می‌کند.

روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ و چهار میلیون لیتر گازوئیل یورو۵ در این واحد صنعتی تولید می‌شود.

این شرکت با حدود ۳۰ نوع فرآورده نفتی اصلی و ویژه در منطقه‌ای به مساحت ۳۴۰ هکتار در شمال غربی اصفهان واقع و ظرفیت آن حدود ۳۷۵ هزار بشکه در روز است.

 

 

 


١٣:٥٢ - جمعه ٢٠ خرداد ١٤٠١    /    شماره : ١٣٨٣٣    /    تعداد نمایش : ١٩١