چاپ        ارسال به دوست

وزيرنفت:

ذخایر سوخت در پایان دولت قبل بحرانی بود

وزير نفت گفت: دولت سیزدهم درحالی روی کار آمد که وضعیت ذخایر سوخت بحرانی بود و این در شرایطی بود که در آستانه ورود به ماه‌های سرد سال قرار داشتیم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به نقل از ايرنا،‌ جواد اوجي در ادامه افزود: با این حال نه تنها سوخت مورد نیاز کشور در بخش‌های مختلف از حمل و نقل گرفته تا بخش خانگی و نیروگاهی بدون قطعی و کمبود تامین شد بلکه در کنار آن صنعت نفت ۱۶.۵ میلیارد دلار قرارداد جدید در بخش‌های مختلف به امضا رسيد.

 اوجي در پاسخ به اين سوال كه  زمستان ۱۴۰۰ یکی از سخت‌ترین سال‌ها در خصوص تامین سوخت بود ولي وضعیت سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها و صنایع نیز پایدار بود. چگونه عبور از زمستان با سوخت‌رسانی پایدار محقق شد؟ تشريح كرد: وزارت نفت دولت سیزدهم در شهریورماه که روی کار آمد مشخص شد مخازن سوخت مایع در نیروگاه‌ها ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر از سال ۱۳۹۹ بود و با توجه به عدم سرمایه‌گذاری در نفت و گاز در سال ۹۹، مشخص بود که تولید گاز کشور افزایش نخواهد داشت.

به گفته وي این در شرایطی بود که بر اساس پیش‌بینی‌ها مصرف گاز بین ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش داشت از همین رو در ماه‌های اول، اقدامات فوری و کوتاه‌مدتی انجام شد.

اوجي با بيان اينكه در اولین اقدام افزایش قیمت تانکرهای سوخت‌رسان انجام شد تا با تمام ظرفیت کار کنند،‌افزود: بحث دوم فروش میعانات گازی روی آب بود که در صورت تولید حداکثری گاز در زمستان به حجم آن اضافه می‌شد. از همین رو افزایش فروش داخلی و همچنین صادرات میعانات گازی در دستور کار قرار گرفت که در نهایت با افزایش ۲ تا ۳ برابری صادرات و افزایش مصارف میعانات در داخل کشور حجم میعانات روی آب در مقایسه با ۶ ماهه اول سال کاهش پیدا کرد.

وزير نفت افزود:همچنین اورهال (تعمیرات اساسی) پالایشگاه‌ها و خطوط لوله انتقال و آغاز سوآپ گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان و کمک به پایداری شبکه گاز شمال شرق کشور از دیگر اقداماتی بود که به عبور امن از زمستان کمک کرد.

به گفته وي افزایش تعرفه‌های مشترکان پرمصرف گاز یکی دیگر از راهکارها بود که خوشبختانه ۲۵ میلیون مترمکعب در روز کاهش مصرف اتفاق افتاد.

به اقتصاد صنايع و نيروگاه ها آسيبي نرسيد

وزير نفت درخصوص اقدامات مربوط به تامين سوخت نيروگاه ها نيز تصريح كرد:  علاوه بر تامین سوخت زمستانی، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون لیتر سوخت مایع بیشتری در مقایسه با دوره مشابه قبل از آن در نیروگاه‌ها و صنایع ذخیره شد که در فصل سرد که گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع کاهش پیدا می‌کند، از سوخت مایع استفاده کنند. برای آنکه به اقتصاد صنایع و نیروگاه نیز آسیبی نرسد، سوخت مایع را به قیمت گاز طبیعی به آنها تحویل دادیم. 

اوجي اظهار كرد: این اقدامات کمک کرد با وجود آنکه زمستان بسیار سردی داشتیم و دما در اغلب استان‌ها به منفی ۲۰ درجه رسیده بود قطعی گاز اتفاق نیافتاد. این در حالی است که در سال ۱۳۹۹ در دی و بهمن‌ماه شاهد خاموشی گسترده به دلیل عدم سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها بودیم اما امسال خاموشی در کشور اتفاق نیافتاد.

اوجي  همچنين گفت: صنایع نیز دچار چالش و بحران نشدند و اگر گازشان محدود شد، سوخت مایع تامین بود. همچنین با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت افزایش تولید گاز را در دستور کار قرار دادیم. 

ساماندهی وضعیت نیروی انسانی در صنعت نفت

وزير نفت در بخش ديگري از اظهارات خود به ساماندهی وضعیت نیروی انسانی در صنعت نفت در دولت سیزدهم اشاره كرد و گفت: کارهای بزرگی در بحث نیروی انسانی انجام شد. بحث نیروهای ایثارگر و جذب آنها طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰ به طور کامل محقق و ابلاغیه آن انجام شد.

وي اظهار كرد: صنعت نفت معادل کل دولت نیروی ایثارگر دارد و بالغ بر ۲۲ هزار نیروی ایثارگر، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان، فرزندان آزادگان و خانواده شهدا و حوزه ایثارگران کشور در وزارت نفت جذب شد و این اتفاق در سال گذشته رقم خورد.

وزير نفت ادامه داد: در بحث ارکان ثالث، نیروهای پیمانکاری، خدماتی و اداری خوشبختانه در بحث معیشت اتفاقات خوبی افتاده و طبقه‌بندی مشاغل صورت گرفت. تاکید شده است كه باید نیروهای ارکان ثالث و پیمانکاری که قشر ضعیفی هستند در سال ۱۴۰۱ به حقوق دستمزد آنها توجه ویژه‌ای خواهیم داشت و معیشت آنها بهبود پیدا کند.

وي در پايان گفت: برای جذب فارغ‌التحصیلان الف دانشگاه نفت هم مجوز داده شد و بیش از ۹۰ درصد آنها در حال جذب هستند.

 

 


١١:٠٢ - چهارشنبه ١٧ فروردين ١٤٠١    /    شماره : ١٣٦١٦    /    تعداد نمایش : ٢٦٢