چاپ        ارسال به دوست

مشاور وزير نفت خبر داد:

"اطلس جامع زنان نفت" تدوين مي‌شود

مشاور وزير نفت در امور بانوان گفت: براي نخستين‌بار درسطح وزارت نفت "اطلس جامع زنان نفت" تدوين مي‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، زينب قيصري با حضور در مراسم بزرگداشت ميلاد بانوي دو عالم فاطمه زهرا(س) و گراميداشت مقام زن كه ظهر امروز در شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران برگزار شد، با تبريك اين روز گفت: شايسته است باالگوبرداري مناسب، سيره حضرت را به نحوي شايسته در زندگي خود جاري و ساري كنيم.

قيصري با اشاره به مباحث اساسي در خصوص فعاليت بانوان در جامعه گفت: براساس گزارش مجمع جهاني اقتصاد و شكاف جنسيتي، در ايران بيش از 50 درصد از فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها را بانوان در سه مقطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري تشكيل داده‌اند.

به گفته وي براساس همين گزارش مطرح شده است كه در بين 152 كشور از نظر ميزان مشاركت سياسي و اقتصادي زنان، كشور ما رتبه 149 را به خود اختصاص داده است كه بايد براي ارتقاء و پيشتازي فعاليت بانوان گام‌هاي موثرتري برداشته شود.

قيصري با بيان اينكه نگاه تشريفاتي به جايگاه مشاور زنان كارگشا نخواهد بود، افزود: اولويت ما در اين عرصه مشاركت حداكثري با حضور بانوان در صنعت نفت خواهد بود.

مشاور وزير نفت در امور بانوان با اشاره به برطرف شدن مشكلاتي كه براي قشر بانوان در صنعت نفت وجود دارد، گفت: درحال حاضر 17 هزار بانو در صنعت نفت مشغول به فعاليت هستند كه 7 هزار نفر رسمي و 10 هزار ديگر قراردادي و مدت  معين مي‌باشند.

وي گفت: بازتعريف نقش زنان در وزارت نفت و تلاش بيشتر به منظور برقراري عدالت جنسيتي از مهمترين اقدامات پيش روي ما خواهد بود؛ اين درحالي است كه موضوع عدالت جنسيتي در ماده 101 برنامه ششم توسعه قيد شده است كه متاسفانه از اين نظر دچار عقب ماندگي هستيم و بايد اين امر در برنامه هفتم به نوعي جبران شود.

قيصري افزود: با بررسي‌هاي صورت گرفته طي 50 روز اخير محرز شده است كه يكي از نقاط ضعف مجموعه، خودباوري، اعتماد به نفس، عدم شبكه سازي، خلاءاجتماع نخبگاني بانوان در اين صنعت و لزوم توان‎افزايي و مهارت‎افزايي بانوان است كه رسيدگي به آن در صدر برنامه‌هاي ما خواهد بود.

وي با بيان اينكه نشست‌هاي تخصصي در حوزه بانوان برگزار خواهد شد، اذعان كرد: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته و مساعدت مديران عالي وزارت نفت، در سطح وزارت و شركت‌هاي تابعه شاهد حضور نسل جديدي از خانم‌هاي متخصص خواهيم بود.

قيصري بيان كرد: تصميم گرفته شده است تا براي نخستين‌بار درسطح وزارت نفت "اطلس جامع زنان نفت" تدوين شود. با بررسي‌هاي صورت گرفته، محرز شده كه مشكلات احصاء شده‌اند ولي پوشش و جامعيت ندارد.

به گفته وي دراين راستا مقرر شده است تا تيمي از روانشناسان، مشاوران و جامعه شناسان تشكيل شود و در ادامه بازديدهايي از مناطق عملياتي نيز صورت بگيرد تا متناسب با آن اطلس جامع زنان نفت تدوين و گردآوري شود؛ نتايج اين روند به تغيير و اصلاح سند راهبردي زنان و خانواده منجر خواهد شد.

معاون وزير نفت در امور بانوان در پايان گفت: بروزرساني مشكلات خانواده نفت متناسب با نيازهاي مناطق ستادي و عملياتي در دستور كار خواهد بود، اين درحالي است كه با رويكرد دولت سيزدهم، همسو با طرح جوان‌سازي جمعيت مطالبي در اطلس گنجانده خواهد شد.

 


١٦:١٣ - يکشنبه ٣ بهمن ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٤٣٤    /    تعداد نمایش : ٣٨١