چاپ        ارسال به دوست

جوابیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به گزارش روزنامه مردم‌سالاری

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از روزنامه مردم سالاری ،در پی انتشار گزارشی با عنوان «اتمام پروژه‌های پالایشی، در انتظار تدبیر و‌هاله‌ای از ابهام» در روزنامه مردم‌سالاری به تاریخ 28/10/1400 جوابیه‌ای از سوی روابط عمومی‌شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به روزنامه ارسال شد.

متن این جوابیه به شرح زیر است: پیرو مطلب منتشر شده در روزنامه مردم‌سالاری تحت عنوان «اتمام پروژه‌های پالایشی، در انتظار تدبیر و‌هاله‌ای از ابهام» مطالبی را به استحضار می‌رساند:مبرهن است که سیاست ریاست محترم جمهور و وزیر محترم نفت حتی قبل از استقرار دولت سیزدهم، همواره مبتنی بر لزوم رفع موانع تولید و حمایت از تولید کنندگان بوده است، تا جاییکه یکی از دلایل اقبال مردمی‌منتج به انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور اسلامی‌ایران اهتمام ویژه ایشان به بازگشایی واحدهای تولیدی و کارخانجات تعطیل شده به دلیل تحریم و یا سوء‌مدیریت دولت پیشین بوده است.

همچنین حمایت از بخش خصوصی و مشارکت آن در احداث واحدهای تولیدی همواره امری انکارپذیر بوده است.اما نکته قابل توجه درخصوص پالایشگاه قیرسازی قشم این است که یکی از دو فاز این طرح که از سال 1392 مراحل اجرایی آن آغاز گردیده کرارا تمدید شده که درخواست مرحله نهم تمدید موافقت آن به تاریخ 22/6/1399 برمی‌گردد.

اختصارا آیا 8 سال زمان و نه مرتبه تمدید موافقت اصولی برای بهره‌برداری از یک واحد تولید قیر کافی نبوده تا ادامه مراحل تکمیل آن وارد دوران دولت سیزدهم شود؟شایان ذکر است مدیرعامل شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم در تاریخ 27/10/1400 طی مکاتبه‌ای با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام می‌نماید که در تاریخ 28 دی ماه قصد راه‌اندازی آزمایشی و اخذ تایید محصولات تولیدی و در نهایت پروانه بهره‌برداری را دارد.

گفتنی است فرآیند پیش راه‌اندازی می‌بایست با رعایت کلیه الزامات ایمنی و با حضور متخصصین و کارشناسان خبره صورت گیرد. ضمنا از آنجاییکه محصولات تولیدی جهت صادرات و یا حتی مصرف داخل می‌بایست منطبق با استانداردهای لازم باشد، اقدامات لازم به منظور صحه‌گذاری فرآیند تولید و نیز استانداردسازی محصولات جزو لاینفک اموری است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

درخصوص ادعای مربوط به افتتاح فاز دو پالایشگاه ‌آبادان نیز به اطلاع می‌رساند آنچه توسط معاون محترم وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران درخصوص راه‌اندازی این واحد عنوان شده بود صرفا مربوط به واحد تقطیر طرح مذکور می‌باشد و سایر واحدهای فرآیندی را شامل نمی‌شود.

همچنین طرح بهبود فرآیند و کیفیت گازوئیل پالایشگاه اصفهان نسبت به برنامه، انحراف قابل توجهی دارد که با تغییر ساختار مدیریتی و پایش فرآیند و تامین تجهیزات مورد نیاز در اواسط سال‌ آتی بخشی از عقب‌افتادگی‌ها جبران و بهره‌برداری آزمایشی آغاز می‌شود.

شایان ذکر است بخش اجرای فاز دو پالایشگاه آبادان از سال 1396 آغاز به کار کرده و هیچ یک از واحدهای آن حتی به مرحله راه‌اندازی آزمایشی هم نرسید. در دولت جدید، افزایش قابل توجه پرسنل شاغل؛ پیگیری‌های مداوم و مدیریتی به منظور تسریع در پیشرفت طرح در دستور کار قرار گرفت تا عدم‌النفع بهره‌برداری و همچنین خطر افزایش جریمه‌های فاینانس جبران گردد.


١١:٤٣ - يکشنبه ٣ بهمن ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٧